Türk Gelenekleri ve Görenekleri Nelerdir

Türk Gelenek ve Görenekleri

Türkiye'nin Gelenek ve Görenekleri Nelerdir, Türklere Ait Gelenek ve Göreneklerimiz, Türk toplumunun gelenek ve görenekleri nedir

Başlıca Türk Gelenek ve Görenekleri

1-Dünür Gitme, Kız İsteme, Söz Kesme ve Düğün Gelenekleri

a) Dünür Gitme

Köyümüzde genellikle evlilikler görücü usulü; köy ortamı küçük olduğu için kız erkeği erkekte kızı az çok tanır. Ancak son yıllarda görücü usulü yavaş yavaş kalkmaya başladı. Evlenecek delikanlı gençlerimiz sevdiği ya da beğendiği bir kız varsa bir şekilde bunu ailesine duyurur. Eğer genç herhangi bir kız belirlemedi ise ailesi köyümüzden ya da çevre köylerden, başka yerlerden de olabilir münasip bir kızı belirler. Gelin adayı belirlendikten sonra kız evine haber gönderilir veya bazen habersizce de ön ziyarete gidildiği de olur. Dünürcülükte yanlarına çikolata vb. hediye olarak götürülür. Dünür giderken erkek tarafının büyükleri yanlarına köyün ileri gelenlerinden hatırı sayılır bir kaç kişi alırlar. Ziyaret sebebi dile getirilir. Bu arada nezaket gereği kız kahve getirme veya bir şeyler ikram etme bahanesiyle, her gelen dünüre çıkar kendisini gösterir. Kız, dünür yakınlarınca baştan aşağı süzülür ve dünürler müsaade isteyerek evden ayrılır. Dünürler kızı beğenmişler ise, ikince kez dünürlüğe gidilerek Allah’ın emri ve peygamberin kavli ile kız istenir. Kız tarafı bu arada düşünmek ve kızlarının görüşünü almak için müsaade isterler. Kız tarafı bu arada dünür olacak aileyi tanıyorsa çabuk karar verirler. Ancak dünürler yabancı ise tanımıyorlarsa çevresini araştırıp münasip birileri olup olmadığına karar verirler. Bu arada damat olacak gencin işi olup olmadığına, ekonomik durumunun iyi olup olmadığına olup olmadığına çok dikkat ederler. (Büyüklerimizin anlattığına göre eskiden kız tarafı erkek tarafının tarlası çok mu, hayvanı çok mu bunlara bakarmış. Erkek tarafı ise kızın güçlü, kuvvetli, hamarat olmasına dikkat edermiş. Tarlada verimli çalışabilmesi için…) Nihayet son dünür gidişte kız tarafı kabul ederse söz kesilir, duası yapılır, kahveler ve çaylar içilir. Düğün için bir takım planlar yapılır. Nişan yapılıp yapılmayacağına, yapılacaksa tarihine karar verilir. Alınması gereken çeyizler ve altınlar belirlenir. Nişan öncesi bir takım eksikler alınır, buna eksik görme denir.

b) Gelinlik Ziyareti

Erkek tarafı hem kaynaşmayı sağlamak hem de ilişkileri sıcak tutmak amacı ile zaman zaman kız evine gelinlik ziyaretinde bulunurlar. Bu arada beraberlerinde çeşitli hediyeler ve çeyizlik malzemelerde götürürler.

c) Nişan

Eğer nişan kararı alınmadı ise nişan yapılmadan düğün yapılır. Fakat nişan yapılacaksa nişan hazırlıkları başlar. Nişan için davetiye olarak kız tarafından genellikle genç kızlar veya kadınlar köyü kapı kapı dolaşarak şeker dağıtır ve nişana davet ederler. Köyümüzde düğün salonu olmadığından müsait bir alanda nişan yapılır. Nişanı daha çok kadınlar ve kızlar kendi aralarında eğlenerek yaparlar. Nişanda da geline bir miktar para, altın ve bir takım hediyeler takılarak nişan sona erer.

d) Düğün

Köyümüzde düğünler eskiden Salı akşamı başlardı. Düğün erkek evinden kız evine bazı eşyalar götürülerek başlatılırdı. Erkek evinden kız evine eşya götürülmesine seysana denir. Ancak bu gelenek son yıllarda kalkmaya yüz tutmuştur. Erkek evinde şenlik adıyla eğlenceler olur. Kız evi de kendi evinde eğlence yapar. Gelen misafirler ağırlanır yemekler verilir. Daha çok gençler kendi aralarında oynarlar. Kız tarafında da eğlenceler sürer. Çarşamba günü düğün ilanı yapılarak duyurulur. Düğünün konaklı veya konaksız olduğu belirtilir. Konaklı ise Çarşamba akşamı dışarıdan gelen misafirler gruplar halinde(üçer, dörder, beşer kişi..) komşu evlere konaklama için dağıtılır. Komşular düğün sahibini memnun etmek için bu hizmeti yaparlar. Düğün sahibi konakları yiğitbaşının belirlediği kişilerle, davul zurna ile karşılar. Konaklayacağı ev belirlenir. Konaklara düğün evinden kaz, keşkek, kuruyemiş gibi yiyecekler gönderir. Konak misafirlerde bunun karşılığı hediyeyi zarf içerisinde gönderir. Düğün komitesi bu kapalı zarfları, açarak değerlendirir. Listesini hazırlar… En çok katkıyı yapan konak, damadın kınasını yakar. Bulundukları eve bayrak asılarak ilan edilir. Çarşamba günü gelin hamamı ve damat hamamı vardır. Bugün damat hamamdan geldikten sonra damadın evinin önünde düğüne katılanlar damada altın, para gibi hediyeler takarlar. Daha sonra düğüne katılanlara yemek verilir. Yemekten sonra koşu yarışları ve güreş müsabakaları yapılır. Koşu yarışında ve güreş müsabakalarında dereceye girenlere hediyeler verilir. Çarşamba gecesi eğlenceler daha geniş kapsamlı olur. Düğünü yöneten kişiye yiğitbaşı denir. Kız evinde de gecenin sonunda gelin kınası mumlar eşliğinde yakılır. Gelinin ağlaması için ağıtlar yakılır. Perşembe günü damat tarafı gelin çıkarma hazırlıklarına başlar. Genellikle saat 9.00 civarında kız evine gelin almaya gidilir. Gelini, kızın yakınlarından iki kişi çıkararak gelin arabasına bindirir. Gelin çıktıktan sonra damat kız tarafı ile tebrikleşir. Bu şekilde gelin çıkarılmış olur. Damadın evine gelince gelin arabadan indirilerek damat ve gelinin üzerine bozuk para, buğday, üzüm, leblebi serpiştirilir. Bereket getireceğine inanılır. Geline kapı eşiğine yağ sürdürülür. Böylece ilişkilerin sorunsuz olacağına inanılır. Gelinin koltuk altına Kuran’ı Kerim verilerek dindar olması, kucağına çocuk verilerek de bir an önce çocuklu olması istenir. Erkek evinin önünde gelin eve girmeden tebrikleşmeler olur ve düğün sona erer. Eskiden düğünler Salı günü başlayıp Perşembe günü bitermiş. Günümüzde düğünler çoğunlukla Perşembe günü başlayıp Pazar günü sona erer.

e) Nikâh

Nişan takma merasimi veya düğün bittikten sonra sıra nikâh işine gelmiştir. Bu merasim her iki tarafın yakınlarının taraftarlarından aldıkları vekâletnamelerle (gizli söz senedi) olur. Mesela kızın yakın akrabalarından birisi yanına iki şahit ile köy imamını da alarak köy imamı vekâletnameler huzurunda nikâhı kıyar ve duasını yapar. Bu suretle dini nikâh (imam nikâhı) kıyılmış olur. Bunu müteakip eden günlerde de resmi nikah kıyılır ve resmen karı koca oldukları ilan edilir.

f) Çeyiz Asma

 Çeyiz gelin çıktığı gün asılır. Kızın sandıkta ne kadar eşyası varsa bir odaya serilir, duvarlara asılır. Burada gelin kızın bizzat kendi eliyle işlediği işler, danteller, örgüler, entariler, iç ve dış çamaşırları, terlikleri, çorap ve ayakkabılarına kadar her şey teşhir edilir. Yanı başında kızın yatak, yorgan ve bakır takımları da bulunur. Çeyiz görmeye yakın akrabaları ve komşuları çağırılır.

2.Bayramlarımız

 Ramazan ve kurban bayramlarının arife günü mezarlığa gidilir ve mezarlar ziyaret edilir. Özellikle cami cemaati ikindi namazını müteakip topluca mezarlığa gidilerek tüm geçmiş insanlarımızın ruhlarına Fatihalar okunur, toplu dualar yapılır. Aktaş Köyü Mezarlığı görmeye değerdir.

 Arife günü bayram ile ilgili yemekler hazırlanmaya başlanır. Bir kaç gün öncesinden helva sütlaç ve baklavalar hazırlanır. Bayram gününün önemli yemeklerinden birisi yaprak sarmasıdır. Herkes ekonomik gücü oranında bayramlık elbiseler alır. Evde gelen misafirlere ikram için ve şeker toplamaya gelen çocuklara ikram etmek için şeker ve çikolata çeşitleri de alınır. Bayram sabahı herkes bayramlık elbiselerini giyerek caminin yolunu tutar. Bayram namazı kılındıktan sonra cami önünde cemaat toplanarak topluca bayramlaşma yapılır daha sonra dua yapılır. Eskiden bayramlaşma merasimi bittikten sonra evin erkekleri hazırlanan sofrayı cami avlusuna getirir. Toplu halde yemek yenir, duası yapılırdı. Ancak bu gelenek kısa süre önce kalktı. Daha sonra küçükler büyüklerini ziyaret ederler. Akraba ve hastalar ziyaret edilir. Küçük çocuklar gruplar oluşturarak el öpüp şeker toplarlar. Nişanlı oğlu veya kızı olanlar gelin ve damada bayramlık götürürler.

3.Asker Uğurlama Ve Karşılama

 Askere gidecek gençler belli olduktan sonra tüm köydeki haneler asker evine ziyarete giderler. Asker uğurlamaya giderken herkes yanında çeşitli hediyeler veya para götürürler. Gençler kendi aralarında eğlence düzenlerler. Askerlerin gideceği gün köyün müsait bir alanında toplanılır. Askere gidecek gençler uğurlamaya gelenler ile vedalaşır. Dualar yapılarak uğurlanır. Askerler, gidip geldikten sonra yine köylüler asker evine göz aydınlığı ziyaretine giderler. Ziyarete gelenlere asker kınası verilir.

4.Hacı Uğurlama Ve Karşılama

 Hemen hemen her yıl köyümüzden bir çok kişi kutsal topraklara hacca gider. Hacca gidecekler kesinleştikten sonra köylülerimiz hacı adaylarının evlerini ziyaret ederler. Hemen hemen herkes bu ziyareti yapar.Hacılar vasıtası ile kutsal yerlere selam gönderilir.Hacı ziyaretlerine çeşitli hediyeler alınarak gidilir.Bu hediyeler çoğunlukla çay ,şeker,bisküvi,tavuk vb. yiyeceklerdir.Hacıların gideceği gün cami avlusunda tüm köylüler toplanır ve imamla birlikte dualar yapılır.Hacılar herkes ile vedalaşır, bu arada ortamı hüzün ve sevinç gözyaşlarının birlikte sardığı gözden kaçmaz.Hacılar hac farizasını tamamlayıp köye döndüklerinde köylüler tarafından hoş geldin ziyaretine gidilir.Hacılarda gelenlere çeşitli hacı hediyeleri (tespih,seccade,esans gibi verirler.Hacdan

 getirdikleri zemzem ve hurma ikram ederler.Kutsal topraklarda gördüklerini ve yaşadıklarını anlatırlar.

5.Cenaze Törenleri

Genelde büyük şehirlere dağılmış olan köylülerimizin imkanı olanlar cenazeye katılmaya çalışırlar.Köyde cenaze olduğu gün hiç bir kimse başka bir işle uğraşmaz.Cenaze evinde toplanılarak cenazeye son görevler yapılır.Cenaze yakınlarına baş sağlığı taziyelerinde bulunulur.Cenaze, namazı kılındıktan sonra topluca mezarlığa götürülerek defin işlemleri tamamlanır.Cenaze defninden sonra vefat edenin ıskat işlemleri yapılır.Eskiden üç gün cenaze evinde yemek pişmezdi ve komşular cenaze evine yemek götürürlerdi.Şimdi ise köyde genç nüfus olmadığından bu pek uygulanmamaktadır.Sadece cenazenin defninden sonra komşular tarafından cenazeye katılanlara pide ve içecek,tavuklu pilav,sulu yemek ikramı yapılmaktadır.Cenazenin 40.günü ve 52.günü camide mevlit okutulur.Gelen misafirlere köyün yemekhanesinde yemek verilir.

6.Giyim-Kuşam

Erkekler: Eskiden erkekler şalvar tipli pantolon giyerlerdi. Üste ceket, yelek, gömlek, kazak, pantolon giyerlerdi. Ayağa ise elde örme yün çoraplar, çok eskiden çarık, günümüzde de hala giyilen kara lastik ve normal ayakkabılar giyilirdi. Başa ise orta yaşlılar 6 köşe veya 8 köşe kasket şapka ve fes denilen giysiler giyilirdi.

Kadınlar: Kadınlarımız eskiden peştamal denilen etek, öğnük, kuşak, fistan denilen giysiler giyiyorlardı. Alta ise etek, bandik, tortuk, tuman denilen giysiler giymekte idiler. Başlarına ise çember denilen yemeniler ve eşarplar giymekteydiler. Günümüzde ise genç nesil daha modern giyinmeye özen göstermektedir.

7.yemekler

Çorbalar

 a) Tarhana çorbası: Kadınların daha önceden hazırladıkları aşlık ve katık karışımı kurutulmuş malzemeden yapılır.

 b) Helle çorbası: Kavrulmuş undan yapılır ve üzerine tereyağı gezdirilir.

 c) Mısır aşı: Mısır kırmasının yoğurtla karıştırılarak pişirilmiş hali.

 d) Yarma çorbası: Bulgurla yapılmış yoğurtlu çorba.

 e) Yan aşı: Üçgen şeklinde kesilen hamur kurutulur içine kurumuş çökelek katılarak yenir.

 f) Mantı: Hamurdan hazırlanır. İçine kaz ve dana eti katılarak yapılır. Mantının çok küçük olanı makbuldür.

 g) Sütlü çorba: Sütün içerisine pirinç katılarak yapılır.

Yemekler

 a) Yaprak sarması(dolma): Üzüm yaprağının içerisine içi etli pirinç veya bulgurdan hazırlanan malzeme konularak yapılır.

 b) Lahana sarması: Lahana yaprağının içerisine etli bulgur konularak sarılır.

 c) Keşkek: Döğülmüş buğday karıştırılarak ve etli olarak yapılan yemek. Daha çok düğünlerde ve toplu törenler için hazırlanır.

 d) Yahni: Daha çok bayramlarda yapılan etli nohut yemeği.

 e) Serit: Besili kazın yağına yufka bandırılarak yağlanıp, bulgur pilavının üzerine de kazın eti dökülüp elle yenen bir yemektir.

 f) Pasta: Mısır unu bulanarak yapılan bir yemek. Ortasına eritilmiş tereyağı veya yumurta pişirilerek konur. Mısır pastası banılarak yenir.

Türk Gelenekleri ve Görenekleri Hakkında Bilgiler

·       https://www.turkeyarena.net/konu/turk-gelenekleri-ve-gorenekleri-nelerdir.47682/T

İlginizi Çekebilir

Sun Tzu, Savaş Sanatı

Sun Tzu, Savaş Sanatı, Tarih-i
Devamını Oku...

Alevilik İslam'dan çok önce mevcuttu

Sümerolog, sayın Muazzez İlmiye Çığ ile bugün Alevilik konusunda iki saate yakın çok yararlı bir görüşme yaptım. Özet olarak bir kaç konuyu ana başlıklar halinde çok net olarak
Devamını Oku...

Bu dünya bir tarladır

Burada bugün ne ekilirse, yarın o biçilecektir. İyilik tohumu ekersen iyilik çıkar, kötülük tohumu ekersen kötülük çıkar. İyilik insana azık, kötülük ise yük
Devamını Oku...

Kosta Rika

Ülkenin ismini söylemeden önce hikâyesini öğrenmelisiniz. Hemen bir Avrupa ülkesini tanıtacağımı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bu ülkenin bağımsızlığının 200.cü yılını
Devamını Oku...

Artemis'in doğumu ve Artemis Festivali

Artemis ve Apollon'un anneleri Leto 9 gün doğum sancısı çeker. 8.günde 6 Mayıs tarihinde Artemis, 9.günde kardeşi Apollon
Devamını Oku...

Hekimoğlu Türküsünün Hikâyesi

Hekimoğlu hikâyesi, Anadolu tarihinin tipik bir erdemli başkaldırıcı
Devamını Oku...

Neolitik dönemden beri Baf

Neolitik dönemden beri Baf yerleşmiştir. Afrodit kültünün ve Hellenik öncesi doğurganlık tanrılarının merkezi idi. Afrodit'in efsanevi doğum yeri, MÖ 12. yüzyılda tapınağının
Devamını Oku...

Jibla (Cebel) Roma Tiyatrosu

Jableh (Cebel, Jibla) Tiyatrosu; Suriye'de Romalılar tarafından geride bırakılan en önemli ve en güzel tiyatrolardan
Devamını Oku...

Bir fikri olan?

Topkapı Sarayı’nda devam eden Harem restorasyonları sırasında Kızlar Ağası bölümündeki yer döşemelerinin altında muskalar, tılsımlı yazılar ve vefklere (büyü) rastlanıldı.
Devamını Oku...

Kolezyum

M.S 72 Amfitiyatro, Antik Romalılarda, içinde savaş oyunları, gladyatör ve vahşi hayvan dövüşlerinin düzenlendiği daire ya da oval planlı alanı kademeli oturma yerleriyle çevreleyen
Devamını Oku...

Edirne Sabun Sanayi ve Tic. Ltd. ?ti. A: Yeni Sanayi Sitesi 11/B Blok No.4

– Edirne T: 0(284) 236 31 37


Popüler

Anadolu'da Türk Siyasi Birliğinin Sağlanması

Osmanlı Devleti Balkanlarda üstünlük kazandığı dönemde, Anadolu’da siyasi birlik henüz sağlanamamıştı. Anadolu’daki Türk
Devamını Oku...


Yunus Emre Hangi dönemde yaşamıştır?

Hayatı ve şahsiyeti hakkında pek az şey bilinen Yunus Emre 1240 yılında Orta Anadolu havzasında doğup yaşamış ve 1320 yılında
Devamını Oku...


Gelin Koçu Getirme Âdeti

Nişanlı Kıza Gelin Koçu Getirme Âdeti diğer bir adıyla “gelin koçu” âdetini paylaşacağız bugün. Kurban bayramı yaklaşırken pek
Devamını Oku...


İstanbul'un Dağları Hangileridir?

İstanbul'da ki Dağların Adları Nelerdir? İstanbul il sınırları içinde yüksek dağlar yoktur. Dağlar 1000 metre nin altındadır. En
Devamını Oku...


Çimpe Kalesi'nin Alınmasının Önemi

Çimpe kalesi, Balkan topraklarının Güneydoğu kıyısında Gelibolu’da bulunmaktadır. Bu kale 14. yüzyılın ortalarında yani 1352 yılında
Devamını Oku...Toplam Makale: 7662 Toplam Görüntülenme: 3545197

Pano

Balkanlar

Edirne

Haftanın Kitabı