Prizren Üniversitesi’nde Türkçe ve Boşnakça Bölümler Açılmıyor

16 Eylül 2016

Prizren Üniversitesi'nde bu yıl Türkçe ve Boşnakça bölümlerde kayıtlar askıya alındı. Kosova Eğitim Bakanlığı’na bağlı Akreditasyon Merkezi Yönetmeliği’nin, her bölüm için 3 doktoralı öğretim görevlisi şartı nedeniyle Türkçe ve Boşnakça bölümlerde kadro yetersizliğinden birinci sınıflar açılamıyor. Geçen yıl ve bundan önce kaydını yapan öğrenciler öğrenimlerine normal bir şekilde devam edecektir.

Prizren Üniversitesinde mevcut durum eğitimcilerin olduğu kadar siyasilerin de gündeminde. Bölümlere öğretim görevlileri yetiştirmek için 5 yıllık geçici akreditasyon isteniliyor.

İlköğretimden üniversite düzeyine kadar Türkçe eğitimin resmi olarak devlet okullarında verildiği Kosova’da, bu yıl ilk kez Kosova Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan Akreditasyon Merkezi kararıyla birinci sınıfların açılması için en az 3 doktoralı öğretim görevlisi şartı getirildi. Akreditasyon Merkezi’nden Prizren Üniversitesi’nde Türkçe ve Boşnakça bölümlerin açılması izni çıkmayınca Mayıs ayından itibaren soruna çözüm arayışları başladı.  Haziran birinci kayıt dönemine yetişmeyeceği belli olunca başta Eğitim Bilim ve Teknoloji Bakanı Asrim Bayrami olmak üzere birçok siyasi, bu bölümlere duyurunun ikinci -Eylül kayıt döneminde açılacağı vaadinde bulundular. İkinci kayıt dönemi duyurusu yayınlanınca Türkçe ve Boşnakça bölümlere duyurunun olmadığı belli oldu. Arayış devam ediyor. Siyasiler Eylül ayı sonuna kadar çözüm bulunacağına işaret ederken öğretim görevlileri geç de başlanılsa sorun olmayacağını ve derslerin telafi edileceğini söylüyor.

Akreditasyon Merkezi’nin şartlarını topluluklar dillerinde bölümler yerine getiremediği için birinci sınıflara kayıtların askıya alındığını söyleyen Prizren Üniversitesi Türkçe Bölümler Sorumlusu Soner Yıldırım, açılması ile ilgili dilekçemizi Eğitim Bilim ve Teknoloji Bakanlığı gönderdiklerini ve sözlü onay alınmasına rağmen ikinci kayıt döneminde de Türkçe ve Boşnakça bölümler için duyuru yayınlanmadığını belirtti.

Akreditasyon Merkezi Mütevelli Heyeti’nin 3 ayda bir toplandığı için bölümlerin açılması kararının geciktiğine vurgu yapan Yıldırım, heyetin olağan toplantısının Kasım’da yapılması planlandığına işaret ederken bölümlerin açılması için geç olacağını söyledi. 

Eskiden TİKA’nın desteğiyle kadro ihtiyacının Türkiye’den gelen akademisyenler tarafından giderildiğini belirten Yıldırım, ancak TİKA’nın eğitim birimini Yunus Enstitüsü’ne devretmesiyle bu desteğin kesildiğini söyledi. 

Öğrencilerin bu öğretim yılında da ilgisinin büyük olduğunu söyleyen Soner Yıldırım, siyasi bir çözüm bekledikleri ve açılacağına dair iyimser olduğunu belirtti.

Baldzi: Eğitim Bakanlığı Kararına Rağmen Açılmadı

Eğitim Bilim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Usmen Baldzi Topluluklar mensuplarına ayrılan kontenjanın bu yıl yeni kriterlerle devam ettiğine ve ikinci kayıt döneminde topluluklar mensuplarının Arnavutça bölümlere kayıtlarının şimdilik sorunsuz gerçekleştiğini bildirdi.

Prizren Üniversitesi’nde Türkçe ve Arnavutça bölümler konusunda ise Baldzi şöyle bilgi verdi:

“Türk ve Boşnak topluluklar sözkonusu olunca Prizren ve İpek üniversitelerinde Türkçe ve Boşnakça birkaç bölüm açılıyordu.  Eskiden istenen şartlar yerine getirilmeyince Eğitim Bakanı kararıyla bu bölümlere kayıt için duyuru yayınlanıyordu. Bu yıl Haziran durumunda sorun ortaya çıktı. Çünkü bağımsız olan Akreditasyon Merkezi, bu bölümleri akredite etmedi. Haziran ayında sadece 3 doktoralı öğretim görevlisine sahip olan Prizştine Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü ve İpek’te işletme bölümü de akredite oldu.”

Usmen Baldzi, Eğitim Bakanı ve kendisinin girişimiyle bu soruna çözüm bulunması için yazışmalarda bulunulduğunu ve bunun sonucu ikinci kayıt döneminde bu bölümlere duyurunun yayınlanması Akreditasyon Merkezi’nin de sonradan 5 yıllığına geçici ek karar alması yönünde anlaşmaya varıldığını belirtti. Ancak bunun gerçekleşmediğini. Baldzi şu sözlerle açıkladı:

“Eğitim Bakanlığı’nın Prizren ve İpek üniversitelerinde topluluklar dillerinde bölümlerin açılması kararına rağmen bu gerçekleşmedi. Geçen Pazartesi yayınlanan duyuruda Türkçe ve Boşnakça bölümlere yer verilmedi. Rektör, Akreditasyon Merkezi kararı alınmadan duyuru yayınlayamayacağı gerekçesiyle buna engel oldu. Hukuki anlaşmazlıklar nedeniyle sorun yaşanıyor. Fakat ben en kısa zamanda toplulukların ihtiyacı doğrultusunda sorunun aşılacağı ve en kısa zamanda bölümler için duyuru yayınlanacağını ümit ediyorum.”

Eğitim Bakan Yardımcısı Usmen Baldzi yaptığı açıklamada siyasilerin daha dikkatli olması ve resmi karar alınmadan açıklamalarda bulunmamasını da talep etti.

Türk Siyasetçilerinin Çabaları Devam Ediyor

Prizren Üniversitesi’nde Türkçe, Okul Öncesi Eğitim ile Sınıf Öğretmenliği bölümlerin açılmaması konusunda Türk siyasetçileri de yoğun çaba harcıyor.

Sorunun hukuki boyutu olduğuna dikkati çeken Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Prizren Üniversitesi’nde Türkçe bölümlerin açılması sorunu üzerinde durduklarını belirtirken istenen şartların yerine getirilmesi için yoğun çaba harcanması gereğine de işaret etti. İlerideki dönemde yeni bölümlerin açılması üzerinde durulacağına işaret eden Yağcılar, akreditasyon için şartların yerine getirilmesi üzerinde odaklanılması gereğine vurgu yaptı.

Kosova Meclis Başkan Yardımcısı Fikrim Damka, şimdiye kadar Türkçe bölümlerin açılmasında sorun yaşanmadığına dikkati çekiyor:

“Yıllardır Prizren Üniversitesi'nde Okul Öncesi Eğitim, Sınıf Öğretmenliği, Bilgi Teknolojileri ve İletişim bölümleri vs bölümler sorunsuz açılıyordu. Bu yıl Eğitim Bakanı Arsim Bayramı’nı talimatı ve Eğitim Bakanlığı’nın Türk dilinde Anaokulu ve Sınıf Öğretmenliği bölümlerinin açılması onayına rağmen Prizren Üniversitesi Rektörü Rame Vataj, Akreditasyon Merkezi kararı olmadan bölümlerin açılmasına izin verilmeyeceğini bildirdi.” 

Bunun üzerine yetkili makamlarla görüşmeler yapıldığını ve kadro şartlarının tamamlanması kaydıyla 5 yıllık bir zaman tanınması ve bölümlerin devam etmesi için kararın çıkması üzerinde durulduğunu söyleyen Damka, Öğretim Yılı başlayana kadar sorunun çözüm bulunacağı ümidini ifade etti.

3 doktoralı öğretim görevlisi şartının yerine getirilmesi konusunda Türkler sözkonusu olunca diplomaların denkliğinde gecikme yaşandığını söyleyen Damka, Okul Öncesi Eğitim ve Sınıf Öğretmenliği için gereken şartların kısa zamanda tamamlanacağını belirtirken Boşnakça bölümler sökonusu olunca sorunun Kuzey Mitroviça ve Sırbistan’da alınan diplomalar kaynaklı olduğunu vurguladı.

“Topluluklar denilince sadece Türkçe değil Boşnakça bölümler de topyekün değerlendiriyor. Bu da Türkçe bölümlere engel yaratıyor.”  diyen Fikrim Damka, Anaokulu ve Sınıf Öğretmenliği bölümlerin açılacağı ümidini ifade etti.

Yaptığımız tüm görüşmelerde Prizren Üniversitesi’nde Türkçe ve Boşnakça bölümlerin açılacağı ümidi mevcut. Öğretim görevlileri, öğrencileri sabırlı olmaya davet ederken kaybolan zamanın telafi edileceğine işaret ediyor. 

http://www.kosovahaber.net

İlginizi Çekebilir

DOÇEK hafta sonu Kemikli Burnunda yürüdü

Keşan DOÇEK (Doğa Çevre ve Kültür Derneği) yürüyüşçüleri, her hafta sonu yaptıkları doğa yürüyüşü faaliyetini bu kez de Saros Körfezi'nin güney yamaçlarında gerçekleştirdi.
Devamını Oku...

Edirne'mizin Bulgarlar tarafından işgali günü

16 Mart 1912 balkan faciasının son noktası edirne'mizin bulgarlar tarafından işgalidir. Edirne'ye yolunuz düşerse, mutlaka Balkan Savaşları Şehitliğine gidin. Orada bu millet için
Devamını Oku...

EFOD yayın organına kavuşuyor

EFOD-Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği yayın organı ''objektif'' bu hafta içinde sanatseverlerle buluşacaktır. Renkli olarak a4 boyutunda 8 sayfa çıkacak olan ''objektif'' 1000 adet
Devamını Oku...

Edirne Saraçlar Caddesinde Gençlik Konseri

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Millî Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 100. yılında; 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Edirne Belediyesi tarafından
Devamını Oku...

Edirnespor Kadın Basketbolcuları Kitap Fuarında

14 Ekim 2016 Edirne Belediye Başkanlığı’nca bu yıl 4’üncüsü organize Edirne Kitap Fuarı’nı Edirne Belediyesi Edirnespor Kadın Basketbol Takımı oyuncuları gezdi. Edirne
Devamını Oku...

Edirne Laleler ile Renklenecek

16 Kasım 2016 Edirne Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, 100 bin adet lale soğanının ekimine başladı. Edirne Belediyesi'ne ait tüm park, bahçe, yol kenarlarına ve refüjlere
Devamını Oku...

Basın Açıklaması

Değerli basın mensupları; Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Müjdat Gezen Sanat Merkezine yapılan çirkin saldırıyı nefretle kınıyor, bu saldırıyı gerçekleştirenlerin ve
Devamını Oku...

Edirne'ye 'Eskişehir' modeli

Edirne'de ismi uzun süredir Belediye Başkan aday adaylığı için konuşulan Anadolu Üniversitesi İktisadi Ticari Bilimler Fakültesi'nde öğretim üyesi Hasan Islatince, Hudut Gazetesi Haber
Devamını Oku...

Edirne Dar'ülmuallimatı.1919

Dârülmuallimât. Dârü'l-Muallimât; 1870 yılında Osmanlı Devleti'nde, ilk ve orta öğretim kız okullarına öğretmen yetiştirmek için açılan eğitim
Devamını Oku...

Türkiye bir tarım ülkesidir, sanayi değil!

Sen evvela tarımda - hayvancılıkta üretimi artır, köylü-çiftçi-üretici vatandaşımıza güven ver, traktör mazotunun litresinden Vergi yi kaldır aynen zenginlerin YAT larının mazotuna
Devamını Oku...

Pano


Popüler

Anadolu'da Türk Siyasi Birliğinin Sağlanması

Osmanlı Devleti Balkanlarda üstünlük kazandığı dönemde, Anadolu’da siyasi birlik henüz sağlanamamıştı. Anadolu’daki Türk
Devamını Oku...


Yunus Emre Hangi dönemde yaşamıştır?

Hayatı ve şahsiyeti hakkında pek az şey bilinen Yunus Emre 1240 yılında Orta Anadolu havzasında doğup yaşamış ve 1320 yılında
Devamını Oku...


İstanbul'un Dağları Hangileridir?

İstanbul'da ki Dağların Adları Nelerdir? İstanbul il sınırları içinde yüksek dağlar yoktur. Dağlar 1000 metre nin altındadır. En
Devamını Oku...


Gelin Koçu Getirme Âdeti

Nişanlı Kıza Gelin Koçu Getirme Âdeti diğer bir adıyla “gelin koçu” âdetini paylaşacağız bugün. Kurban bayramı yaklaşırken pek
Devamını Oku...


Çimpe Kalesi'nin Alınmasının Önemi

Çimpe kalesi, Balkan topraklarının Güneydoğu kıyısında Gelibolu’da bulunmaktadır. Bu kale 14. yüzyılın ortalarında yani 1352 yılında
Devamını Oku...Toplam Makale: 7675 Toplam Görüntülenme: 4182227

Pano

Balkanlar

Edirne

Haftanın Kitabı