Prizren Üniversitesi’nde Türkçe ve Boşnakça Bölümler Açılmıyor

16 Eylül 2016

Prizren Üniversitesi'nde bu yıl Türkçe ve Boşnakça bölümlerde kayıtlar askıya alındı. Kosova Eğitim Bakanlığı’na bağlı Akreditasyon Merkezi Yönetmeliği’nin, her bölüm için 3 doktoralı öğretim görevlisi şartı nedeniyle Türkçe ve Boşnakça bölümlerde kadro yetersizliğinden birinci sınıflar açılamıyor. Geçen yıl ve bundan önce kaydını yapan öğrenciler öğrenimlerine normal bir şekilde devam edecektir.

Prizren Üniversitesinde mevcut durum eğitimcilerin olduğu kadar siyasilerin de gündeminde. Bölümlere öğretim görevlileri yetiştirmek için 5 yıllık geçici akreditasyon isteniliyor.

İlköğretimden üniversite düzeyine kadar Türkçe eğitimin resmi olarak devlet okullarında verildiği Kosova’da, bu yıl ilk kez Kosova Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan Akreditasyon Merkezi kararıyla birinci sınıfların açılması için en az 3 doktoralı öğretim görevlisi şartı getirildi. Akreditasyon Merkezi’nden Prizren Üniversitesi’nde Türkçe ve Boşnakça bölümlerin açılması izni çıkmayınca Mayıs ayından itibaren soruna çözüm arayışları başladı.  Haziran birinci kayıt dönemine yetişmeyeceği belli olunca başta Eğitim Bilim ve Teknoloji Bakanı Asrim Bayrami olmak üzere birçok siyasi, bu bölümlere duyurunun ikinci -Eylül kayıt döneminde açılacağı vaadinde bulundular. İkinci kayıt dönemi duyurusu yayınlanınca Türkçe ve Boşnakça bölümlere duyurunun olmadığı belli oldu. Arayış devam ediyor. Siyasiler Eylül ayı sonuna kadar çözüm bulunacağına işaret ederken öğretim görevlileri geç de başlanılsa sorun olmayacağını ve derslerin telafi edileceğini söylüyor.

Akreditasyon Merkezi’nin şartlarını topluluklar dillerinde bölümler yerine getiremediği için birinci sınıflara kayıtların askıya alındığını söyleyen Prizren Üniversitesi Türkçe Bölümler Sorumlusu Soner Yıldırım, açılması ile ilgili dilekçemizi Eğitim Bilim ve Teknoloji Bakanlığı gönderdiklerini ve sözlü onay alınmasına rağmen ikinci kayıt döneminde de Türkçe ve Boşnakça bölümler için duyuru yayınlanmadığını belirtti.

Akreditasyon Merkezi Mütevelli Heyeti’nin 3 ayda bir toplandığı için bölümlerin açılması kararının geciktiğine vurgu yapan Yıldırım, heyetin olağan toplantısının Kasım’da yapılması planlandığına işaret ederken bölümlerin açılması için geç olacağını söyledi. 

Eskiden TİKA’nın desteğiyle kadro ihtiyacının Türkiye’den gelen akademisyenler tarafından giderildiğini belirten Yıldırım, ancak TİKA’nın eğitim birimini Yunus Enstitüsü’ne devretmesiyle bu desteğin kesildiğini söyledi. 

Öğrencilerin bu öğretim yılında da ilgisinin büyük olduğunu söyleyen Soner Yıldırım, siyasi bir çözüm bekledikleri ve açılacağına dair iyimser olduğunu belirtti.

Baldzi: Eğitim Bakanlığı Kararına Rağmen Açılmadı

Eğitim Bilim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Usmen Baldzi Topluluklar mensuplarına ayrılan kontenjanın bu yıl yeni kriterlerle devam ettiğine ve ikinci kayıt döneminde topluluklar mensuplarının Arnavutça bölümlere kayıtlarının şimdilik sorunsuz gerçekleştiğini bildirdi.

Prizren Üniversitesi’nde Türkçe ve Arnavutça bölümler konusunda ise Baldzi şöyle bilgi verdi:

“Türk ve Boşnak topluluklar sözkonusu olunca Prizren ve İpek üniversitelerinde Türkçe ve Boşnakça birkaç bölüm açılıyordu.  Eskiden istenen şartlar yerine getirilmeyince Eğitim Bakanı kararıyla bu bölümlere kayıt için duyuru yayınlanıyordu. Bu yıl Haziran durumunda sorun ortaya çıktı. Çünkü bağımsız olan Akreditasyon Merkezi, bu bölümleri akredite etmedi. Haziran ayında sadece 3 doktoralı öğretim görevlisine sahip olan Prizştine Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü ve İpek’te işletme bölümü de akredite oldu.”

Usmen Baldzi, Eğitim Bakanı ve kendisinin girişimiyle bu soruna çözüm bulunması için yazışmalarda bulunulduğunu ve bunun sonucu ikinci kayıt döneminde bu bölümlere duyurunun yayınlanması Akreditasyon Merkezi’nin de sonradan 5 yıllığına geçici ek karar alması yönünde anlaşmaya varıldığını belirtti. Ancak bunun gerçekleşmediğini. Baldzi şu sözlerle açıkladı:

“Eğitim Bakanlığı’nın Prizren ve İpek üniversitelerinde topluluklar dillerinde bölümlerin açılması kararına rağmen bu gerçekleşmedi. Geçen Pazartesi yayınlanan duyuruda Türkçe ve Boşnakça bölümlere yer verilmedi. Rektör, Akreditasyon Merkezi kararı alınmadan duyuru yayınlayamayacağı gerekçesiyle buna engel oldu. Hukuki anlaşmazlıklar nedeniyle sorun yaşanıyor. Fakat ben en kısa zamanda toplulukların ihtiyacı doğrultusunda sorunun aşılacağı ve en kısa zamanda bölümler için duyuru yayınlanacağını ümit ediyorum.”

Eğitim Bakan Yardımcısı Usmen Baldzi yaptığı açıklamada siyasilerin daha dikkatli olması ve resmi karar alınmadan açıklamalarda bulunmamasını da talep etti.

Türk Siyasetçilerinin Çabaları Devam Ediyor

Prizren Üniversitesi’nde Türkçe, Okul Öncesi Eğitim ile Sınıf Öğretmenliği bölümlerin açılmaması konusunda Türk siyasetçileri de yoğun çaba harcıyor.

Sorunun hukuki boyutu olduğuna dikkati çeken Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Prizren Üniversitesi’nde Türkçe bölümlerin açılması sorunu üzerinde durduklarını belirtirken istenen şartların yerine getirilmesi için yoğun çaba harcanması gereğine de işaret etti. İlerideki dönemde yeni bölümlerin açılması üzerinde durulacağına işaret eden Yağcılar, akreditasyon için şartların yerine getirilmesi üzerinde odaklanılması gereğine vurgu yaptı.

Kosova Meclis Başkan Yardımcısı Fikrim Damka, şimdiye kadar Türkçe bölümlerin açılmasında sorun yaşanmadığına dikkati çekiyor:

“Yıllardır Prizren Üniversitesi'nde Okul Öncesi Eğitim, Sınıf Öğretmenliği, Bilgi Teknolojileri ve İletişim bölümleri vs bölümler sorunsuz açılıyordu. Bu yıl Eğitim Bakanı Arsim Bayramı’nı talimatı ve Eğitim Bakanlığı’nın Türk dilinde Anaokulu ve Sınıf Öğretmenliği bölümlerinin açılması onayına rağmen Prizren Üniversitesi Rektörü Rame Vataj, Akreditasyon Merkezi kararı olmadan bölümlerin açılmasına izin verilmeyeceğini bildirdi.” 

Bunun üzerine yetkili makamlarla görüşmeler yapıldığını ve kadro şartlarının tamamlanması kaydıyla 5 yıllık bir zaman tanınması ve bölümlerin devam etmesi için kararın çıkması üzerinde durulduğunu söyleyen Damka, Öğretim Yılı başlayana kadar sorunun çözüm bulunacağı ümidini ifade etti.

3 doktoralı öğretim görevlisi şartının yerine getirilmesi konusunda Türkler sözkonusu olunca diplomaların denkliğinde gecikme yaşandığını söyleyen Damka, Okul Öncesi Eğitim ve Sınıf Öğretmenliği için gereken şartların kısa zamanda tamamlanacağını belirtirken Boşnakça bölümler sökonusu olunca sorunun Kuzey Mitroviça ve Sırbistan’da alınan diplomalar kaynaklı olduğunu vurguladı.

“Topluluklar denilince sadece Türkçe değil Boşnakça bölümler de topyekün değerlendiriyor. Bu da Türkçe bölümlere engel yaratıyor.”  diyen Fikrim Damka, Anaokulu ve Sınıf Öğretmenliği bölümlerin açılacağı ümidini ifade etti.

Yaptığımız tüm görüşmelerde Prizren Üniversitesi’nde Türkçe ve Boşnakça bölümlerin açılacağı ümidi mevcut. Öğretim görevlileri, öğrencileri sabırlı olmaya davet ederken kaybolan zamanın telafi edileceğine işaret ediyor. 

http://www.kosovahaber.net

İlginizi Çekebilir

Gümülcine Kahvesi artık Türkiye’de...

27-01-2017   İskeçeli Eray Bodur, geleneksel Gümülcine Türk kahvesini Türkiye’ye taşıdı. Ailesiyle İzmit’te yaşayan Eray Bodur, “Rodopi Kahve” ismiyle Türkiye pazarına
Devamını Oku...

Edirne'de, Hristiyanların Paskalya Bayramı

Edirne'de, Hristiyanların Paskalya Bayramı'nda Bulgar Ortodoks Sveti Georgi Kilisesi'nde ayin
Devamını Oku...

Bosna Hersek’in Güneyinde Deprem

31 Ekim 2016 Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’nın 60 kilometre kadar güneyinde Richter ölçeğine göre 4,3 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Mostar’ın doğusunda sabah
Devamını Oku...

Kosova'da Hava Bu Hafta Soğuk ve Yağışlı

26 Aralık 2016 Kosova Hidrometeoroloji Kurumu, ülkemizde havanın bu haftanın son günlerinde yağışlı ve soğuk geçeceğini açıkladı. Kosova Hidrometeoroloji Kurumu’na göre
Devamını Oku...

Öğretmenlerin İdari Kurullardaki temsilcileri belirlendi

05-11-2016 Ozan Ahmetoğlu Yunanistan çapında öğretmenler arasında yapılan seçimlerde eğitimcilerin idari kurullardaki temsilcileri belirlendi. Batı Trakya genelindeki azınlık
Devamını Oku...

Doğal antidepresan olan balığı daha sık tüketmemiz için 7 neden

Uzmanlar doğal antidepresanımız olan balık yemek hem beden hem ruh sağlığımız için kendimize yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden olduğunu belirtiliyorlar. Daha sık balık
Devamını Oku...

Bulgaristan'da 80 yaşındaki Kasım dede, 20 kilonun üzerinde kabaklar yetiştirdi

*Ardino’nun (Eğridere) Gırbişte (Sırtköy) köyünde yaşayan 80 yaşındaki Kasim Cerahov, evinin bahçesinde 20 kilonun üzerinde kabaklar yetiştirdi. Yaşlı adam, “Geçen yıl 40
Devamını Oku...

Basın Açıklaması

Değerli basın mensupları; Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Müjdat Gezen Sanat Merkezine yapılan çirkin saldırıyı nefretle kınıyor, bu saldırıyı gerçekleştirenlerin ve
Devamını Oku...

Başpehlivan Tansel Umut

Bulgaristan’ın Burgaz iline bağlı Ruen kasabasında, Ruen Belediyesi’nce düzenlenen güreşlerde Edirne Belediyesi pehlivanı Tansel Umut başpehlivan oldu. Edirne Belediye Başkanı Recep
Devamını Oku...

Basın Bülteni

ETSO, Edirne İli ekonomisi ve yaşanan sıkıntılarına ilişkin toplantılarına ara vermeden devam ediyor. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Ocak ayı olağan Meclis Toplantısı, ETSO Meclis
Devamını Oku...

Pano


Popüler

Yunus Emre Hangi dönemde yaşamıştır?

Hayatı ve şahsiyeti hakkında pek az şey bilinen Yunus Emre 1240 yılında Orta Anadolu havzasında doğup yaşamış ve 1320 yılında
Devamını Oku...


Anadolu'da Türk Siyasi Birliğinin Sağlanması

Osmanlı Devleti Balkanlarda üstünlük kazandığı dönemde, Anadolu’da siyasi birlik henüz sağlanamamıştı. Anadolu’daki Türk
Devamını Oku...


İstanbul'un Dağları Hangileridir?

İstanbul'da ki Dağların Adları Nelerdir? İstanbul il sınırları içinde yüksek dağlar yoktur. Dağlar 1000 metre nin altındadır. En
Devamını Oku...


Çimpe Kalesi'nin Alınmasının Önemi

Çimpe kalesi, Balkan topraklarının Güneydoğu kıyısında Gelibolu’da bulunmaktadır. Bu kale 14. yüzyılın ortalarında yani 1352 yılında
Devamını Oku...


İranlılar Türk mü?

Seneler Öncesi Paylaşmıştım… Yeni Katılan Arkadaşlar Adına Yine Paylaşıyorum İşte sizlere BBC İran'dan İngilizlerin resmen İran'ın
Devamını Oku...Toplam Makale: 7588 Toplam Görüntülenme: 3022903

Pano

Balkanlar

Edirne

Haftanın Kitabı